AKTUALIZOVANÁ SPRÁVA

Mariana Kočnera obvinili z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej PEZINOK

Mariana Kočnera obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Potvrdili to na tlačovej besede zástupcovia Úradu špeciálnej prokuratúry.

Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie voči osobe Mariána K. Dôvodom objednávky vraždy bola novinárska činnosť poškodeného.

Podľa informácií zástupcov Úradu špeciálnej prokuratúry bolo doteraz vykonaných 8 výsluchov obvinených a 6 výsluchov poškodených. Bolo vypočutých 17 podozrivých a 225 svedkov. Vykonali sme jednu konfrontáciu, dve rekognície, 41 prehliadok tela, prehliadky pozemkov a iných priestorov, 12 obhliadok miest a miesta činu.

Vyšetrovací spis pozostáva z 38 zväzkov a má viac ako 15000 strán.

Dozorujúci prokurátor uviedol, že:

  • Prípad vraždy má 38 zväzkov, čo je viac ako 15-tisíc strán
  • Uskutočnilo sa 8 výsluchov obvinených, 6 výsluchov poškodených
  • Vypočuli 17 podozrivých a 225 svedkov
  • Uskutočnila sa jedna konfrontácia, dve rekognície a dva vyšetrovacie pokusy
  • Vyšetrovatelia urobili jednu previerku na mieste
  • Urobili 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov a pozemkov, 53 domových prehliadok a 12 obhliadok, vrátane miesta činu
  • Zaistili 6 osobných motorových vozidiel
  • V rámci akcie News 1 a 2 zaistili 790 stôp, z 96 mobilov a tabletov, zaistili 108 USB kľúčov a pamäťových kariet, 13 hard diskov, 26 počítačov a notebookov.

Zároveň potvrdil, že Mariana Kočnera obvinili z objednania vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Dôvodom bola jeho novinárska činnosť.

Podľa jeho slov podnikateľ novinára nezavraždil, urobil tak iba jeden páchateľ 21. februára 2018 v čase od 22.21 h. Ďalší človek mu poskytol pri vykonaní tohto skutku súčinnosť, tretí človek bol poskytovateľ a štvrtou obvinenou je osoba, ktorá si vraždu už vykonávateľa objednala. „Je to skupina páchateľov, ktorá mala určitým spôsobom možno rozdelené úlohy a zúčastnila sa na vražde. Zatiaľ nie sú stíhaní ako organizovaná skupina,“ dodal.

Obvinení z úkladnej vraždy - Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Zoltán Andruskó
Obvinení z úkladnej vraždy – Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Zoltán AndruskóFoto: Facebook

 

Prokurátor povedal, že v priebehu krátke doby Kočnera vypočujú a jeho prípad budú posudzovať ako jeden prípad spoločne s Tomášom Szabóm, Miroslavom Marčekom, Zoltánom Andruskóm a Alenou Zsuzsovou.

Príslušné orgány už požiadali o predĺženie ich väzby, jej lehota však nemôže presiahnuť 25 mesiacov.

Súvisiace články

Zatvoriť