Obec Štiavnik je zahalená v čiernom: Posledné ZBOHOM dajú svojmu milovanému Jankovi už DNES

Šok. Inak udalosti posledných dní nemožno nazvať. Absolútne zdesenie, hnev a smútok necíti iba rodina zavraždených mladých ľudí a novinári. Čoraz hlasnejšie sa ozýva aj široká verejnosť, ktorá sa na zločiny páchané v tejto krajine odmieta ďalej prizerať. V piatok pochovali milovanú dcérku Martinku Kušnírovú a dnes dajú posledné zbohom Jankovi Kuciakovi v Štiavniku.

KRIMI správy vám prinesie NAŽIVO záznam z pohrebu. Sledujte náš facebook kde vám prinesieme krátko po 15.00 hodine ONLINE záznam.

V nedeľu krátko pred polnocou našla polícia v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta dve mŕtve telá. Ide o investigatívneho reportéra Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú. Usmrtení boli strelným poranením.

Mali strelné poranenie

Obhliadkou mŕtvol bolo konštatované u každej z osôb jedno strelné poranenie – u družky do hlavy, u novinára do hrude. Polícia prípad vyšetruje ako dvojnásobnú vraždu. Políciu zalarmovala rodina, ktorej sa pár týždeň neozval. Matka sa nevedel skontaktovať s dcérou Martinou. Policajti videli na mieste cez okno niekoho ležať na zemi. Do domu sa dostali za asistencie hasičov. Nakoniec sa im naskytol šokujúci pohľad, keď na zemi našli dve bezvládne telá.

Polícia momentálne naďalej vyšetruje túto dvojnásobnú vraždu. Páchateľa zatiaľ nezadržala. Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar k prípadu uviedol, že najpravdepodobnejšou verziou vraždy je motív, ktorý súvisí s investigatívnou činnosťou novinára.

Martinku pochovali v piatok

Martinu Kušnírovú pochovali včera na cintoríne v jej rodisku Gregorovce, kde toto mladé dievča vyrástalo. Obrovská bolesť zdrvila všetkých pri pohľade na bielu rakvu, v ktorej ležala Martinka oblečená v svadobných šatách. Na pohreb nevinnej mladej ženy prišli stovky smútiacich. S dojatím, slzami a nevýslovným smútkom si vypočuli aj slová, ktorými sa nebohý Ján Kuciak symbolicky lúčil so svojou veľkou láskou.

Poslednú rozlúčku s milovanou dcérou niesla matka nesmierne ťažko. Veď už prišla o manžela, keď bola Martina ešte len tínedžerka. Teraz jej krutý vrah zobral dcéru, v čase, keď pani Zlatica pripravovala pre ňu svadbu a tešila sa na vnúčatá, o ktoré by sa s nesmiernou láskou starala. Nie div, že celý čas ju museli podopierať príbuzní. V jednej chvíli to i tak nezvládla a prišlo jej zle. Pomocný biskup Marek Forgáč, ktorý mladú ženu pochovával, predniesol emotívnu smútočnú reč.

Boh je tu s nami

„V týchto chvíľach prežívame žiaľ, bolesť, úzkosť, ale aj zlosť, hnev, bezradnosť i bezmocnosť. Zaskočilo nás všetkých to, čo sa tu stalo. Zaskočilo nás to a máme veľmi veľa otázok, na ktoré bezradne hľadáme odpovede. Aj ja sám si kladiem otázky. Prišiel som k vám nie preto, aby som ponúkal „lacné“ odpovede. Prišiel som vás všetkých posilniť v nádeji. Jednou z najsilnejších otázok, ktoré sa nám vynárajú, je táto: Kde je Boh? Kde bol Boh, keď sa toto všetko stalo? Kde je Boh, keď musíme takto trpieť? Nerád by som hľadal šablónovitú odpoveď. Skôr by som povedal to, čo mi vraví moja viera: Boh je na našej strane! Boh je na našej strane, pretože nám to ukázal vo svojom Synovi, Ježišovi. V ňom Boh trpí spolu s nami. Práve teraz, v pôste, si pripomíname, ako bol Ježiš vysmievaný, ako ho potupovali, ako ho opľúvali, ako ho ukrižovali…Mohol by som povedať, že to, čo sa v posledných dňoch stalo, celá táto tragédia, to je výsmech Ježiša Krista. Táto tragédia je pľuvanec do Ježišovej tváre, je to kopanec do osoby Ježiša, je to znovu-ukrižovanie Ježiša. Boh je tu s nami. On nie je ten, ktorý sa len pozerá na nás. Boh trpí spolu s nami. To je moja viera i moja nádej, v ktorej vás chcem posilniť. Ale mohli by sme sa ďalej pýtať: Prečo existuje zlo? Prečo musia trpieť nevinní ľudia? Náš dobrý Boh nám všetkým dal veľký dar – dar slobody. A tento dar každý z nás rôzne využíva. Naša zosnulá sestra Martina využila tento dar na to, aby študovala, aby si našla prácu, aby si našla priateľa, aby si raz založila rodinu. Jej priateľ Ján využíval dar slobody na to, aby vykonával odvážnu prácu novinára,“ povedal prítomným biskup vo svojom príhovore, ktorý nenechal nikoho chladným a viacerým vyhŕkli slzy.

Jediná prosba rodičov

Zronená matka, Zlatica Kušnírová, žiada len o jedno – aby bola za smrť jej milovanej dcérky a zaťa Janka vyvodená zodpovednosť. A aby polícia postupovala rýchlo. Ako totiž priznala, rodinní príslušníci sa obávajú o svoju bezpečnosť. “Pomôžte nám, rodičom, ktorí sme ťažko porodili a vychovali tie deti. Nesmiernu radosť sme z nich mali… Ja sa už nebojím, mne už je to všetko jedno. Ja už pomaly nemám pre koho žiť. Môžu prísť a ja im pozriem rovno do tváre, aj keď to bude moje posledné, ale ešte predtým im poviem svoje a nech do mňa tak strelia, ako do Martiny!” odhodlane dodáva zronená Zlatica Kušnírová, ktorej v tvári stále visí otázka, čím sa jej dcéra a zať tak previnili, že to museli zaplatiť svojimi mladými životmi.

Najsmutnejší deň

Dnes čaká rodinu Jána Kuciaka ten najhorší deň v živote. Naposledy sa budú môcť pozrieť na svojho milovaného syna a brata, no už len v rakve. Posledný dotyk, posledný pohľad a posledné slovo mu budú môcť povedať dnes popoludní o 15.00 hodine v miestnom kostole v Štiavniku pri Bytči.

KRIMI správy vám prinesie NAŽIVO záznam z pohrebu. Sledujte náš facebook kde vám prinesieme krátko po 15.00 hodine ONLINE záznam.

Súvisiace články

Zatvoriť