AKTUÁLNA SPRÁVA

Ministerstvo chystá bič na vodičov začiatočníkov

Ministerstvo vnútra pripravuje opatrenia namierené proti vodičom s krátkou vodičskou praxou, ktorí sú v pomere k ich počtu najčastejšími vinníkmi dopravných nehôd. Budú súčasťou novely cestného zákona, predbežnú informáciu o jej príprave zverejnilo ministerstvo na portáli právnych predpisov.

Na základe analýzy dopravnej nehodovosti rezort konštatuje, že každá piata – šiesta obeť dopravnej nehody zomrela vinou vodiča s praxou do dvoch rokov. „Vzhľadom na uvedené sa navrhnú opatrenia na zníženie nehodovosti práve u tejto skupiny vodičov,“ avizuje zatiaľ bez bližších podrobností.

Opatrenia majú pomôcť Slovensku plniť cieľ EÚ, ktorým je zníženie počtu úmrtí na európskych cestách o 50 percent do roku 2020. Slovensko záväzok plní, podľa ministerstva však stav nemožno udržať bez adekvátnych zmien. V súčasnosti neexistujú účinné opatrenia na zamedzenie recidívy páchania deliktov v doprave u vodičov s krátkou vodičskou praxou, konštatuje.

Chorváti obmedzili mladých vodičov

Tento pojem na Slovensku nepoznáme, ale v Chorvátsku je veľmi dôležitý. Za mladého vodiča sa považuje taký, ktorý ešte nedovŕšil 24 rokov.

Nesmie šoférovať na ceste rýchlosťou väčšou ako 80 km/h, na rýchlostnej ceste a ceste pre motorové vozidlá s rýchlosťou väčšou ako 100 km/h, na diaľnici rýchlosťou väčšou ako 120 km/h a jazdiť mopedom rýchlosťou väčšou ako 40 km/h.

V Taliansku rozhoduje dĺžka vodičáku aj výkon auta

Ak nemáte vodičák viac ako tri roky, v Taliansku platia pre vás na diaľnici sprísnené pravidlá. Na diaľnici môžete jazdiť rýchlosťou max. 100 km/h a na rýchlostných cestách 90 km. Auto nemôžete šoférovať, ak je jeho výkon nad 55 kW/t. Ide napríklad o vozidlá Škoda Superb, Kia Sportage, VW Passat alebo SUV modely rôznych značiek.

Súvisiace články

Zatvoriť