Na Slovensku sú stovky nezvestných: Rodinu po čase čaká veľmi bolestivý krok BRATISLAVA

Nevedia, kde sú a čo je s nimi. Nemajú o nich žiadne správy. Na Slovensku sú stovky nezvestných mužov a žien medzi nimi aj deti. Ich rodiny a blízki stále dúfajú, že sa raz vrátia živí a zdraví. Niektorí sa po dlhých rokoch čakania a trápenia rozhodnú pre veľmi ťažký krok. Požiadajú, aby nezvestného vyhlásili za mŕtveho.

Medzi nezvestnými je aj mladá matka Andrea Vlčeková z Hlohovca. Zmizla spred materskej školy, kam odniesla mladšieho syna. Uniesť ju mali traja muži, ktorých stále vyšetrujú a jej manžela ako objednávateľa únosu odsúdili na dvanásťročné väzenie.

Rodina Andreu nevidela už viac ako dva roky. Najviac sa na ňu pýtajú jej dvaja synovia. „Dokiaľ ju nevidíme mŕtvu, tak si myslíme, že žije,“ povedala matka nezvestnej Andrey.

„Ak sa nenájde telo alebo nenájdu sa jednoznačné znaky toho, že dotyčná osoba je mŕtva, tak tí ľudia budú stále dúfať, ale je dôležitá aj miera dúfania,“ vysvetlil psychológ a súdny znalec Dušan Kešický.

O vyhlásení za mŕtveho rozhoduje okresný súd. Žiadosť môže dať rodina alebo polícia. Nie že by stratili nádej, ale najmä z praktických dôvodov.

„Ak súd vyhlási osobu za mŕtvu, v takom prípade nastupujú štandardné právne úkony ako je dedičské konanie, ukončenie manželstva ak teda tá soba bola v manželskom vzťahu. Takisto všetci veritelia, dlžníci môžu prihlasovať v dedičskom konaní svoje pohľadávky. Čiže spustia sa štandardné procesy ako keď dôjde k úmrtiu osoby,“ povedal právnik Peter Chrašč.

Súvisiace články

Pozrite sa tiež

Zatvoriť
Zatvoriť