Pozor na výhražné e-maily: Poznáme vaše heslo a vieme, že navštevujete erotické stránky! SLOVENSKO

Do e-mailovej schránky dostanete správu, v ktorej vám odosielateľ v anglickom jazyku napíše, že vie vaše heslo. Niekedy ho ani neuvedie, niekedy napíše staré heslo, prípadne heslo z inej e-mailovej schránky.

Podstatou správy je, že si od vás bude žiadať finančnú hotovosť, inak vám napadnú emailovú schránku. V tomto konkrétnom prípade sa vyhrážal príjemcovi, že zverejní video, ktoré zaznamenal cez jeho webkameru, na ktorom je nahý. Faktom je, že príjemca ani nemá v počítači webkameru.

Aj takto môže znieť výhražný e-mail

„Máme vaše heslo, e-mailovú adresu a dostali sme sa k vašej webkamere na notebooku/tablete. Nakrútili sme si vás, ako sledujete erotické weby, či pornostránky. Zaplaťte, inak vaše intímne videá rozpošleme na všetky vaše kontakty.“ 

Polícia radí, čo robiť v takom prípade

„Často ide o lacný pokus, ako zneistiť príjemcu a získať od neho peniaze. Základom je si najprv overiť, či naozaj odosielateľ uhádol vaše heslo a či sa predmet jeho vydierania zakladá na pravde. Ak uhádol vaše skutočné heslo, skúste si ho urýchlene zmeniť. Ak by ste sa už viac nevedeli dostať do vašej schránky, choďte na políciu aj s výhražným e-mailom,“ píše polícia na svojej stránke.

„Základom úspechu ako sa vyhnúť skutočnému vydieraniu je používanie silného heslo – kombinácia malých a veľkých písmen s číslicami, prípadne aj špeciálnymi znakmi ako podtržník či pomlčka a podobne,“ dodala polícia.

Súvisiace články

Pozrite sa tiež

Zatvoriť
Zatvoriť