Trestné oznámenie za Kotlebove prezidentské billboardy BRATISLAVA

Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP), Slovak Political Watchdog (SPW) a Dúhové Slovensko n.o. podali dnes trestné oznámenie na stranu Kotleba -ĽSNS a jej kandidáta Mariána Kotlebu za jeho predvolebné billboardy. Na rôznych miestach Slovenska sa pred pár dňami objavili reklamné nosiče s tvárou Mariána Kotlebu a textom „Rodina je muž a žena. Stop LGBT! Marián Kotleba, konečne slovenský prezident.“

„Heslo Stop LGBT! považujeme za výzvu na diskrimináciu a porušovanie ľudských práv jednej časti občanov a občianok. Takéto slová z úst Marián Kotleba ako známeho fanúšika Slovenského štátu je však oprávnené považovať aj za hrozbu fyzickou likvidáciou, tak, ako sa to dialo cez vojnu. Dnes sme preto podali trestné oznámenie a už včera sme na webe ludskeprava.sk spustili petíciu adresovanú firme, ktorá pútače prenajala, aby nenávistný obsah odstránila, iba za prvý deň sa vyzbieralo viac ako 3500 podpisov“ vysvetlil riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Marián Kotleba kandiduje v nadchádzajúcim prezidentských voľbách za stranu Kotleba -Ľudová strana naše Slovensko, za ktorú je aj poslancom NR SR. Strana vznikla v roku 2010 premenovaním Strany priateľov vína. V súčanosti je na Najvyššom súde návrh Generálnej prokuratúry na jej rozpustenie nakoľko svojím programom, stanovami a činnosťou, podľa prokuratúry, porušuje Ústavu Slovenskej republiky a medzinárodné zmluvy. „Všetko nasvedčuje tomu, že dochádza k porušeniu paragrafu 424 Trestného zákona, konkrétne podnecovania k nenávisti k skupine pre ich sexuálnu orientáciu. Trest pre takýto trestný čin je sadzba dva až šesť rokov odňatia slobody, ak ide o verejného činiteľa alebo člena extrémistickej skupiny, oboje Marián Kotleba spĺňa. Je skutočne možné uvažovať, že slovné spojenie Stop LGBT! je výzva na fyzické útoky voči osobám, vzhľadom na to, kto to hovorí, ale tento výklad už nechám na súd,“ uviedol Daniel Grejták, právnik Inštitútu ľudských práv (IĽP).

Odpor verejnosti voči ich obsahu billboardom strany Kotleba -ĽSNS sa prejavil už prednedávnom. Pútače kotlebovcov v rôznych častiach Slovenska k nadchádzajúcim voľbám do Európskeho parlamentu sa v posledných týždňoch stali cieľom kreativity.

Fotografie rôzne pozmenených reklamných nosičov sa následne tešili obrovskému záujmu na mnohých internetových stránkach. „Máme potrvrdený výskyt takýchto billboardov v Banskej Bystrici a Krupine, ďalšie miesta preverujeme. Nateraz dúfame, že firma euroAWK tieto billboardy pod verejným tlakom stiahne, ale zvažujeme aj ďalšie kroky,“ dodala Alena Krempaská z IĽP.

Súvisiace články

Zatvoriť