Vinou lekárky prišli o dieťa, no rodičia sa nevzdávajú SLOVENSKO

Maroš Ištván by mal dnes devätnásť rokov. Vinou lekárov však ako pätnásťročný v nemocnici zomrel. Len pred pár mesiacmi bola zodpovedná lekárka podmienečne odsúdená. Marošovej mame Elene však spravodlivosť len pre jej syna nestačí.

Bojuje spolu s ďalšími rodičmi za zmeny zákonov a lepšiu vymožiteľnosť zodpovednosti lekárov a zdravotníkov. Nechce, aby bolesť, akú prežívajú oni, zažili ďalší rodičia. Zmeny im sľúbil aj premiér Peter Pellegrini.

Desiatky podobných prípadov

Prvé komplikácie prišli, keď bola Elena tehotná. V revúckej nemocnici, v ktorej začala rodiť nemali inkubátor, tak ju previezli do Rimavskej Soboty. Marošovi zakrvácal mozog, čiastočne ochrnul a do hlavy mu zaviedli hadičku na odvádzanie mozgovo- miechového moku.

Maroš trpel autizmom, ale vďaka precíznej starostlivosti rodičov, sa dostal z najhoršieho von. Stále však nechodil úplne rovno, tak išli na operáciu do Banskej Bystrice.

Keď už bol Maroš doma, prišlo mu zle a vracal. Previezli ho do revúckej nemocnice, kde ho nechali na detskom oddelení. A to aj napriek tomu, že už záchranári v sanitke hovorili, že by mal byť presunutý na anestéziologicko- resuscitačné oddelenie.

Tam sa dostal až po tom, čo prestal dýchať. Následne ho previezli na neurochirurgiu do Banskej Bystrice, kde už lekári konštatovali mozgovú smrť. Podľa Eleny následne Maroša odpojili od prístrojov bez súhlasu rodičov. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou priznal pochybenie revúckej nemocnice.

Elena ani po rokoch neprestáva o tejto tragédii hovoriť. Práve naopak- vyzýva ministrov, premiéra, aj zdravotníkov, aby došlo k zmene. A to preto, lebo ich prípad nie je na Slovensku jediný.

Od roku 2017 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou eviduje 156 podaní, ktoré sa týkali úmrtia detí do desať rokov. Z nich bolo opodstatnených 23 a 29 je v stave posudzovania.

Postihnuté dieťa je menej hodnotné

S rodičmi, ktorí prišli o svoje dieťa vinou lekárov sa ešte vlani stretol minister spravodlivosti Gábor Gál. Presadil, že zmena alebo bielenie zdravotnej dokumentácie pacienta je trestným činom marenia spravodlivosti. V prípade pätnásťročného Maroša lekári dokonca argumentovali tým, že jeho dokumentáciu stratili.

„Stretli sme sa aj s reprezentantmi lekárskej komory, pretože si myslím, že aj stavovské organizácie by mali vzdelávať lekárov a zdravotníkov, ako majú postupovať, keď zlyhajú. Tvrdia, že každý robí chyby. Áno, ale každý by mal za ne brať aj zodpovednosť,“ hovorí Elena Ištvánová.

Rodičov však okrem samotného pochybenia lekárov traumatizuje aj súdny proces, ktorý sa často tiahne aj päť až desať rokov. Počas celej tejto doby sa podľa Eleny nedokážu z tragédie zotaviť. V ich prípade sa dokonca obvinená lekárka obhajovala tým, že život postihnutého človeka je menej hodnotný. Lekárky sa zastala aj nemocnica a vedenie tvrdilo, že starostlivosť o postihnuté dieťa je väčšie bremeno.

„Takéto výroky sú podľa mňa fašistické a extrémistické. No nikto vtedy nekonal. Až od januára 2018 máme platný zákon, ktorý chráni obete pred podobnými výrokmi. Obrátila som sa kvôli tomu na súd. Ani neodpovedali,“ vysvetľuje Elena.

Aby toho nebolo málo, vyšetrovateľ uzavrel ich prípad poobede 23. decembra. A to aj napriek nesúhlasu Marošových rodičov.

Minister spravodlivosti sa bude snažiť presadiť v týchto prípadoch aj zrušenie súdnych poplatkov.

Pellegrini: Lekári musia byť spravodlivo potrestaní

Na stretnutí s Pellegrinim sa stretli okrem Eleny aj ďalších dvadsať rodičov. Elena hovorí, že vie o mnohých prípadoch, ktoré znejú neuveriteľne, ale naozaj sa dejú. Napríklad, mesačné dieťa spadlo sestričke z rúk a obvinenou bola mama.

Pellegrini sľubuje zmeny, ktoré zabránia v budúcnosti podobným prípadom.“Tí, ktorí svojou zdravotnou starostlivosťou niekomu ublížia, a tí, ktorí svoju prácu nerobia tak, ako majú, musia byť spravodlivo potrestaní,“ povedal Pellegrini.

Elena hovorí o systémovom týraní rodičov. Lekári a zdravotníci, ktorí pochybia sú zvyčajne zamestnancami zariadení, ktoré sa často nesprávajú k obetiam úctivo ani empaticky. Ďalšie týranie a traumu zažívajú rodičia pred súdom a vyšetrovateľmi.

Rezort zdravotníctva hovorí, lekárska prax sa má opierať o vedecky uznávaný výskum a byť v súlade s legislatívou.

„Pochybenia zo strany zdravotníckych pracovníkov, ktoré akýmkoľvek spôsobom prekračujú legislatívu, sú neakceptovateľné. Sme presvedčení, že zákony Slovenskej republiky týkajúce sa poskytovania zdravotnej starostlivosti sú nastavené tak, že zabezpečujú kvalitnú starostlivosť. Je zároveň na vedení zdravotníckych zariadení, aby dodržiavanie všetkých noriem aplikovali v prax,“ hovorí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Eliášová poukazuje aj na ďalšie zmeny, ktoré rezort inicioval. Napríklad, aby mohol Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začať čakať konanie aj na základe výpovede oznamovateľa, teda rodičov, príbuzných, či samotných pacientov. Teraz tak môže úrad urobiť len na základe zdravotnej dokumentácie.

„Zavádza sa aj nový inštitút bezpečnosti pacienta, s cieľom posilniť práva pacientov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Poskytovatelia budú mať novú povinnosť – zaviesť interný systém hodnotenia bezpečnosti pacienta, s cieľom predchádzať rizikám v súvislosti s poskytovaním starostlivosti,“ hovorí Eliášová.

Čo robiť, ak lekári pochybia?

Ak máte podozrenie, že zdravotníci pochybili a ich vinou ste prišli o príbuzného, alebo ste utrpeli škodu, môžete sa obrátiť na príslušnú pobočku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Na Slovensku je pobočiek osem- v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre, Banskej Bystrici, Martine, Prešove a Košiciach.

Podnet musí obsahovať meno a adresu podávateľa podnetu, názov zdravotníckeho zariadenia či meno lekára, jeho sídlo, obdobie poskytovania zdravotnej starostlivosti a popis problému.

Úrad následne prípad prešetrí a rozhodne, či lekár alebo dané zariadenia pochybilo. V takom prípade si môžu poškodení nárokovať odškodné.

Súvisiace články

Pozrite sa tiež

Zatvoriť
Zatvoriť