BOJUJEME ZA NAŠE DETI

Zúfalá matka: Zabili mi moju dcérku! GALANTA

Aj keď o milovanú dcérku prišla už pred dlhším časom, stále sa s bolestivou stratou nedokáže vyrovnať. Iba 18-mesačnú Dianku hospitalizovali na detskom oddelení v Galante v októbri 2017. Čoskoro u nej nastal komplikovaný rozvrat vnútorného prostredia. Dievčatko nakoniec zomrelo.

Privolaný primár so službukonajúcou neatestovanou lekárkou podľa matky nevedeli, čo sa deje, stále len opakovali, že oni to nechápu. „A ja som to mala chápať? Nevedeli spustiť prístroje, nemali intubačnú súpravu priamo na oddelení ani správnu veľkosť masky na rozdýchanie,“ tvrdí mama Jana Jarašová.

Nepomohol ani prevoz do Bratislavy, dievčatko nakoniec zomrelo. „Nechali mi ju umierať na rukách s tvrdením, že len spinká a je unavená. Ešte v ten deň upadla do hlbokej kómy,“ vraví plačom mama, ktorá každý deň chodí dcérke zapaľovať sviečku. O pár hodín matke oznámili, že jej dcérka zomrela.

Rodina podala podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a tiež trestné oznámenie, kde za celých 7 mesiacov nechali len vypršať lehoty na dôkazový materiál. Úrad pre dohľad nakoniec skonštatoval, že lekári v galantskej nemocnici pochybili. Dianka bola prijatá na hospitalizáciu na detskom oddelení nemocnice Sv. Lukáša v Galante.

Ako sa uvádza v správe, pri príjme pacientky neboli realizované žiadne laboratórne vyšetrenia. „Zdravotná starostlivosť nebola Diane Jarašovej u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta v dohliadanom období poskytnutá správne. Úrad zistil nedostatky pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Úrad bude ďalej postupovať podľa svojich vnútorných predpisov. Snažíme sa pochopiť‘ ťažkú situáciu rodinných príslušníkov a vyjadrujeme im úprimnú ľútosť nad stratou ich dieťaťa,“ uviedla riaditeľka Úradu Eva Somogyiová.

Matka je rada, že vyšetrovanie prípadu sa skončilo. Vedela, že lekári jednoznačne pochybili, no má ešte stále nezodpovedané otázky. „Prečo keď sa jej zhoršil zdravotný stav jej nespravili testy aj na rota vírus? Keď vedeli, že ho majú na oddelení? Prečo neboli deti s infekčným ochorením na infekčnom oddelení? Vyšetrovanie prípadu síce skončil v náš prospech, ale som toho názoru, že tam stále chyba veľa veci a faktov. Moja Dianka mohla žiť, lekári mi ju zabili,“ uzatvára mama Jana.

Podobným prípadom sa budeme zaoberať. Portál KRIMI správy spúšťa sériu príbehov slovenských rodín, ktorým deti prišli o život nezodpovedným správaním a konaním lekárov. Ste medzi nimi aj vy? Pošlite nám vaše informácie a fotografie na email: tip@krimispravy.eu. Každý týždeň zverejníme vždy jeden váš príbeh.

Súvisiace články

Zatvoriť