Muž zistil, ako sa dá oklamať bankomat: Za tri roky si postupne vybral milión PEKING

Zamestnanec čínskej banky Huaxia bank prišiel na spôsob, ako z bankomatu vybrať peniaze, bez toho, aby mu ich strhlo z účtu. Píše o tom portál The South China Morning Post.

Programátor Quin Quisheng (43) takto od novembra 2016 do januára 2019 vybral z bankomatov 7 miliónov yuanov (približne milión amerických dolárov alebo 880-tisíc eur). Celkovo išlo až o 1358 výberov z bankomatu.

Programátor našiel zadné vrátka. Zistil, že bankový systém nedokáže okolo polnoci správne zaznamenávať výbery z účtov. Peniaze sa dali vybrať bez toho, aby mu ich strhlo z účtu. Systém bol nastavený tak, že takáto transakcia vyslala upozornenie o zlyhaní a nakoniec sa nezrealizovala. Quisheng však vložil do systému kód, ktorý tieto upozornenia blokoval.

View image on Twitter
See Hiç kimse’s other Tweets

Banka na to prišla až na začiatku tohto roka a medzeru v systéme okamžite odstránila. Čo je však na celom prípade najzarážajúcejšie, voči svojmu, teraz už bývalému zamestnancovi, nevzniesla žiadne obvinenie. Quisheng totiž všetky peniaze vrátil a banka si neželala takýto typ publicity. Úrady však boli neoblomné a vyšetrovanie pokračovalo aj napriek tomu, že banka si to neželala.

Quisheng vo svojej obhajobe tvrdil, že chcel iba upozorniť ne nedostatky v bankovom systéme a všetky peniaze mal v úmysle vrátiť. Jeho tvrdenie však spochybňoval fakt, že časť z ukradnutých peňazí investoval do akcií na burze. Programátorovi hrozí 10 a pol roka väzenia.

Súvisiace články

Zatvoriť