Novinár píše o miestnej mafii a oni sa mu následne odplácajú

Sicílsky novinár vo svojich článkoch opisuje pôsobenie talianskej mafie. Ich vyhrážky ho nezastrašia ani, ak ide o jeho život.

Novinár Giacomo di Girolamo približuje v rozhovore pre denník SME taliansku mafiu, ktorá nespôsobuje škodu, ale rozkráda štát. Jej praktiky, ktorými sa snažia umlčať nepohodlných novinárov nie sú úkladné vraždy, ale umlčia ich prostredníctvom súdnych procesov. Talianska mafia si je vedomá, že zabiť novinára, ktorý je známy v spoločnosti, tým že pracuje na dôležitých podkladoch, neprinesie nič dobré, ba naopak. Vedia, čo taký čin môže v spoločnosti vyvolať.

Časté vyhrážky

Sicílsky novinár sa často pri svojej práci stretáva s vyhrážkami. Neobáva sa totiž o svoj život, ale o svoju prácu. Jedine, z čoho má strach je, že ho mafia vytlačí z jeho práce, zahlti žalobami alebo označí za šialenca. Podľa neho stará mafia v Taliansku nemá moc, označuje ju za veľmi slabú. Čo sa týka novej mafie, o tej sa prevažne nehovorí a ľudia o nej nevedia. Je veľmi silná a priťažko sa dá proti nej bojovať. Vedia presne, čo je zločin a čo nie.

Giacomo si je vedomý, že jeho práca nie je jednoduchá, ale podstatné je mať trpezlivosť a byť diskrétny.

Súvisiace články

Zatvoriť