Zmeny v STK-čkach spôsobili poriadne problémy: Servisy rušia klientov

Ak vám onedlho končí platnosť technickej či emisnej kontroly, radšej si čím skôr dohodnite termín. Zmena zákona, ku ktorej došlo len túto nedeľu, totiž poriadne skomplikovala život prevádzkovateľom staníc technickej kontroly. Nestíhajú vybavovať klientov, a tak hrozia pokuty!

Hoci mala novela zákona o cestnej premávke priniesť viac staníc technickej kontroly, a tak znížiť ceny a čakacie lehoty v servisoch, po prvých dňoch zatiaľ komplikuje život nielen technikom, ale aj motoristom. „V pondelok sme museli zrušiť väčšinu objednaných klientov. Namiesto šesťdesiatich kontrol, ktoré sme boli zvyknutí robiť, sme spravili osemnásť,“ hovorí Ľubomír Ochotnický, šéf spoločnosti Slovdekra, ktorá je najväčším prevádzkovateľom STK na Slovensku.

Problémom je, že prevádzkovateľom pribudlo množstvo nových povinností – zmenili sa metodické pokyny, museli si nakúpiť nové softvéry, technici odhaľujú chyby na vozidlách inak, ako boli zvyknutí, a to im zaberá omnoho viac času.

Navyše, niekoľko stostranové vyhlášky k zákonu vyšli len minulý utorok a nové metodické pokyny zverejnilo ministerstvo len v piatok popoludní. Na prípravu tak prevádzkovatelia nemali čas. „Stotožňujem sa so zámerom, ale nie so spôsobom, akým sa to urobilo,“ dodáva Ochotnický.

Ministerstvo dopravy však kritiku odmieta. K prijatiu nových pravidiel nás zaviazala európska smernica. Rezort nariadil všetkým technikom aj povinný celodenný doškoľovací kurz. „Na školeniach sme od technikov nezaznamenali, že by mali problém pochopiť tieto zmeny a začať ich aplikovať od účinnosti zmien,“ informovala hovorkyňa rezortu Karolína Ducká.

Štát napriek tomu vyjde v ústrety motoristom, a preto vyhlásil ešte dvojtýždňové prechodné obdobie. Ak by ste počas neho mali problém s absolvovaním kontrol a dostali by ste pokutu, môžete sa sťažovať na okresnom úrade. „Ministerstvo dopravy usmerní okresné úrady, aby túto situáciu zohľadnili,“ dodala Ducká.

Viac staníc aj nižšie pokuty

Zmena zákona okrem nových povinností pre prevádzkovateľov umožnila zvýšiť počet staníc technickej kontroly. Dnes ich je na Slovensku 143. „Od polnoci 20. mája bolo na ministerstvo dopravy doručených 71 žiadostí o zriadenie novej stanice technickej kontroly,“ povedala hovorkyňa rezortu. Posudzovať ich budú v poradí, v akom prišli.

V súčasnosti za obe kontroly, emisnú aj technickú, zaplatíte v priemere od 49 do 55 eur. Čím viac staníc, tým silnejšia konkurencia a kontroly by tak mohli zlacnieť. Napríklad v Poľsku, kde už majú trh s kontrolami liberalizovaný, platia motoristi za obe kontroly v prepočte 25 eur.

Štát tiež od nedele znížil pokuty za neplatné kontroly. Po starom hrozila sankcia 165 eur za chýbajúcu technickú a 165 eur za chýbajúcu emisnú (spolu 330 eur). V súčasnosti ak pokutu zaplatíte do 15 dní a kontroly si dáte dorobiť, štát vám odpustí dve tretiny výšky sankcie a skasíruje vás sumou 55 eur za každú neplatnú kontrolu (spolu 110 eur).

Súvisiace články

Pozrite sa tiež

Zatvoriť
Zatvoriť