Na Slovensko sa blíži jedovatý pavúk, po uhryznutí hrozí ochrnutie! PRAHA/BRATISLAVA

Ako sa otepľuje, šíri sa ďalej po Česku jedovatý pavúk, po ktorého uhryznutiu hrozí ľuďom trvalé ochrnutie. Záprednice jedovatá patrí k pôvodným tuzemským druhom, už ju však zďaleka nenájdeme len na južnej Morave.

Kto sa domnieva, že pavúka do našich zemepisných končín nepatrí, ten sa mýli. Aj v Česku, konkrétne na južnej Morave, totiž žije celkom nebezpečný zástupca tohto poriadku. Zápřednice jedovatá je jedným z pôvodných tuzemských druhov a ako sa otepľuje, šíri sa stále severnejšie.

Pozor na neho treba dávať napríklad na Pálave. Na človeka síce bezdôvodne neútočia, podľa zoológa Pavla dedko zo správy tamojšej chránenej krajinnej oblasti sa však správa agresívne, pokiaľ ide o matku, ktorá stráži mláďatá a cíti ohrozenie. „Všeobecné odporúčanie je nesiahať na zvieratá, ktoré nepoznáme,“ povedal Denníku.

Reakcia na uhryznutie jedovatého pavúka je značne individuálna. Môže sa dostaviť opuch, bolesť, vo výnimočných prípadoch môže napadnutý človek dočasne ochrnout. „Ak je človek alergický, lekárska pomoc je nevyhnutná,“ konštatuje zoológ.

Následky uhryznutie našťastie bežne do 24 hodiny samy odznejú. Čechy by však mohlo vydesiť, ako sa zápřednice šíri na čoraz väčšie územie. Kým ešte na konci minulého storočia bol tento druh pavúka u nás považovaný za pomerne vzácny, dnes sú zaznamenávané bohaté nálezy tohto druhu, čo predstavuje isté nebezpečenstvo.

Súvisiace články

Zatvoriť