Pozor na toto: Najviac rozšírené podvody, ktorými klamú ľudí SLOVENSKO

Ľudia by mali byť veľmi opatrní pri posielaní peňazí neznámemu človeku, hlavne cez bankový účet. Preto sme sa pozreli na najčastejšie podvody a hoaxy, s ktorými sa môžete stretnúť aj vy.

Prevod peňazí na základe sociálnych sieti

Veľa podvodníkov zo zahraničia žiadajú peniaze cez rôzne sociálne siete. Tvrdia, že sú potrebné na liečbu choroby, pomoc príbuzným alebo letenku.

Známy je prípada muža z Nigérie, ktorý si musí previesť do banky v Európe svoje milióny, ale na to chce využiť vaše bankové konto. Za to, že mu pomôžete, vám nejaký ten miliónik nechá na účte. Najlepšou prevenciou je takúto správu ignorovať.

Vyhrážky, že majú vaše osobné heslá, videá a fotografie

Rovnaký e-mail prišiel aj redaktorke denníka Pravda, ktorá dostala za úlohu napísať článok o tom, ako internetový sex ovplyvňuje vzťahy. Prezrala zopár stránok, kde hľadala informácie. Na druhý deň jej prišiel e-mail od osoby meno Natasha. Osoba uviedla v správe jej heslo a, že sledovala stránky s pornoobsahom. Vraj majú jej intímne videá a rozpošlú ich cez Outlook, Facebook, Messenger jej blízkym.

„V minulosti síce došlo k podobným podvodným tokom, kedy útočník naozaj prevzal kontrolu nad užívateľovým počítačom a následne ho vydieral. Ale v tomto prípade je veľa indícií, že ide len o podvod s cieľom vystrašiť vás a od určitého percenta ľudí získať peniaze,“ vysvetľuje Adam Pardel z agentúry Kremsa.

Neverte na skvelé ponuky pôžičiek

Podvodníci ponúkajú úverové služby, investície alebo vyplatenie dedičstva, pričom tvrdia, že sú zamestnancami úverových inštitúcií, bánk či právnických firiem a žiadajú zaplatenie poplatku vopred.

Neplaťte vopred, kým neuvidíte byt, auto

Podvod s uskutočnením predaja vozidla zo zahraničia na polceste. Podvodník žiada od záujemcu platbu určitej sumy vopred. Hneď, ako peniaze dostane sa viac neozve.

Inzertovanie bytu na prenájom spolu s falošnými fotografiami za veľmi výhodnú cenu. Podvodník prostredníctvom e-mailom požiada záujemcu, aby poslal peniaze na nájomné a kauciu vopred na účet. Obeť pošle peniaze, ale byt vôbec neexistuje a jeho fiktívny majiteľ tiež.

Telefonáty v mene blízkych 

Podvodníci oslovia seniorov cez telefón a presvedčia ich, že ich dieťa alebo vnúča malo autonehodu. V týchto prípadoch sa podvodníci vydávajú za blízkeho priateľa, ktorý požiada starých rodičov, aby čo najskôr poslali veľkú sumu peňazí na zaplatenie liečby v nemocnici.

Súvisiace články

Zatvoriť